Houston Public Media Spelling Bee 2018 Roster

2018 Rank No. Name Grade School District
1st 42 Pranav Chemudupaty 8 Nolan Ryan Jr. High Alvin ISD
2nd 14 Benjamin Chen 5 Sallie Curtis Elementary Beaumont ISD
3rd (Tie) 2 Shawn Ray 4 Norma Sanders Ault Elementary Cypress-Fairbanks ISD
3rd (Tie) 3 Adam Latta 8 Billy Baines Middle Fort Bend ISD
3rd (Tie) 13 Diana Delosa 7 W.C. Cunningham Middle Galena Park ISD
3rd (Tie) 15 Tiffany Lam 8 Berta Dean Middle Cypress-Fairbanks ISD
3rd (Tie) 19 Ryan Kappil 6 Fairmont Jr. High Deer Park ISD
3rd (Tie) 20 Joshua Ashiofu 6 Fort Bend Christian Academy Zone 2-Fort Bend County
3rd (Tie) 23 Alexander Amalaman 4 P.H. Greene Elementary Clear Creek ISD
3rd (Tie) 29 Tristan Harper 8 La Porte Jr. High La Porte ISD
3rd (Tie) 32 Pranav Rao 7 Lufkin Middle Lufkin ISD
3rd (Tie) 39 Shaun Israni 5 River Oaks Elementary Houston ISD
3rd (Tie) 40 Jennifer Ly 6 Fred Roberts Middle Pasadena ISD
14th (Tie) 4 Naomi Canny 8 Baylor College of Medicine Academy at James D. Ryan Middle Houston ISD
14th (Tie) 5 Joshua Lee 4 Barbara Warren Birkes Elementary Cypress-Fairbanks ISD
14th (Tie) 8 Abby Stark 6 Brazos Christian School Zone 9-Brazos, Burleson, Grimes, Leon, Madison, Robertson, Washington Counties
14th (Tie) 12 Ian Robertson 6 Creekwood Middle Humble ISD
14th (Tie) 17 Miguel Gonzalez 7 Charles R. Drew Academy Aldine ISD
14th (Tie) 21 Lisa Adolf 8 Friendswood Jr. High Friendswood ISD
14th (Tie) 37 Alanna Ferreon 8 John J. Pershing Middle Houston ISD
14th (Tie) 41 Brian Oliveira 6 T. H. Rogers Middle Houston ISD
14th (Tie) 43 Ciara Juanico 8 Saint Edward Catholic School Archdiocese of Galveston-Houston
14th (Tie) 44 Arielle Caranto 7 Saint Laurence Catholic School Archdiocese of Galveston-Houston
14th (Tie) 49 Gabriella Sucacin 7 Twin Creeks Middle Spring ISD
Finalist 1 Claire Wang 7 A & M Consolidated Middle College Station ISD
Finalist 6 Faith Noury 5 Blackshear Elementary Klein ISD
Finalist 7 Steven Tran 2 Sylvester B. Boone Elementary Alief ISD
Finalist 9 Amelie Rozowski 5 Al J. Condit Elementary Houston ISD
Finalist 10 Jacob Smith 7 Cornerstone Academy Spring Branch ISD
Finalist 11 Sahil Kulkarni 4 Cornerstone Elementary Fort Bend ISD
Finalist 16 Mishal Ali 6 Doerre Intermediate Klein ISD
Finalist 18 Oluwaseun Samuel Agbi 4 Energized For Excellence Academy Elementary Houston ISD
Finalist 22 Isaac Howard 8 Charles M. Goodson Middle Cypress-Fairbanks ISD
Finalist 24 Diego Esqueda 4 Madge Griffith Elementary Brazosport ISD
Finalist 25 Anushka Ranjan 8 Highlands Jr. High Goose Creek CISD
Finalist 26 Marina Ly  6 Emmett and Sarah Hill Intermediate Aldine ISD
Finalist 27 Leelah Nichols 6 Homeschool Home Schools in Greater Houston
Finalist 28 Nathania Kwik 6 International Leadership of Texas – Katy Charter Schools in Harris County
Finalist 30 Raine Molinella 7 Lamar Jr. High Lamar CISD
Finalist 31 Misael DelosReyes 8 Lynn Lucas Middle Willis ISD
Finalist 33 Rebecca Luo 5 Mandarin Chinese Language Immersion Magnet Houston ISD
Finalist 34 Jordan Helaire 8 Berry Miller Jr. High Pearland ISD
Finalist 35 Jessica Ho 5 Northpointe Intermediate Tomball ISD
Finalist 36 Haley Wolford 8 Michael R. Null Middle Sheldon ISD
Finalist 38 Anna Parker 5 Edgar Allan Poe Elementary Houston ISD
Finalist 45 Lyla Mae Price 8 Salem Lutheran School Private Schools in Harris County
Finalist 46 Vanessa Forbes 8 South Houston Intermediate Pasadena ISD
Finalist 47 Luke Miles 8 James and Sharon Tays Jr. High Katy ISD
Finalist 48 Auburn Higgins Jr. 5 Evelyn Turlington Elementary Waller ISD
Finalist 50 Janina Ojeiduma 7 The Village School Private Schools in Harris County
Finalist 51 Oscar Portillo 7 West Briar Middle Houston ISD
Finalist 52 Jayden Chen 4 West University Elementary Houston ISD
Finalist 53 Presley Priddy 7 Woodcreek Jr. High Katy ISD